TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-4AN
DTS26W25-4AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-4AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN
Datasheet Download
DTS26W25-4AN.pdf
Availability of DTS26W25-4AN
QUANTITY
DTS26W25-4AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-4AN
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-4AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-4AN
Related LinksDTS26W, DTS26W25-4AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-4AN Details Description
Related parts for DTS26W25-4AN
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC POWER MANAGE CELL 12-TQFN datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR EE 12MM-5 ROW datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" TIN datasheet.pdf