TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-61AB
DTS26W25-61AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-61AB
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
DTS26W25-61AB.pdf
Availability of DTS26W25-61AB
QUANTITY
DTS26W25-61AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-61AB
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-61AB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-61AB
Related LinksDTS26W, DTS26W25-61AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-61AB Details Description
Related parts for DTS26W25-61AB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 104MM datasheet.pdf