TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-61BD
DTS26W25-61BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-61BD
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-61BD.pdf
Availability of DTS26W25-61BD
QUANTITY
DTS26W25-61BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-61BD
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-61BD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-61BD
Related LinksDTS26W, DTS26W25-61BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-61BD Details Description
Related parts for DTS26W25-61BD
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".084"L datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
LED CCT 5700K PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
N-N STRT PLG LMR 200 36" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf