TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-61BE
DTS26W25-61BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-61BE
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-61BE.pdf
Availability of DTS26W25-61BE
QUANTITY
DTS26W25-61BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-61BE
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-61BE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-61BE
Related LinksDTS26W, DTS26W25-61BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-61BE Details Description
Related parts for DTS26W25-61BE
64-PIN TEST CLIP GOLD DIP .90" datasheet.pdf
RES SMD 150KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES MO 1W 5.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 42.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf