TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-61HC
DTS26W25-61HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-61HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W25-61HC.pdf
Availability of DTS26W25-61HC
QUANTITY
DTS26W25-61HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-61HC
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-61HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-61HC
Related LinksDTS26W, DTS26W25-61HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-61HC Details Description
Related parts for DTS26W25-61HC
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE KIT 6POS D-3700 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf