TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-61SD
DTS26W25-61SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-61SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W25-61SD.pdf
Availability of DTS26W25-61SD
QUANTITY
DTS26W25-61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-61SD
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-61SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-61SD
Related LinksDTS26W, DTS26W25-61SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-61SD Details Description
Related parts for DTS26W25-61SD
FIXED IND 2.2UH 18.3A 4 MOHM TH datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R 2 5/16 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SON datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
FSKT IDC S 26 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 2.5K/5.0% datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf