TE Connectivity DU1352-101M
DU1352-101M picture photo
Mfg. Part Number
DU1352-101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.3A 280 MOHM
Datasheet Download
DU1352-101M.pdf
Availability of DU1352-101M
QUANTITY
DU1352-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of DU1352-101M
Internal Part NumberEIS-DU1352-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDU1352, Coev
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DU1352-101M
Related LinksDU135, DU1352-101M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DU1352-101M Details Description
Related parts for DU1352-101M
RES SMD 820K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.525" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RJ45 STACKED NO LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf