TE Connectivity DU6629-471M
DU6629-471M picture photo
Mfg. Part Number
DU6629-471M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 150MA 6.6 OHM
Datasheet Download
DU6629-471M.pdf
Availability of DU6629-471M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DU6629-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of DU6629-471M
Internal Part NumberEIS-DU6629-471M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDU6629, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.115" W (6.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DU6629-471M
Related LinksDU662, DU6629-471M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DU6629-471M Details Description
Related parts for DU6629-471M
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .50" SMT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf