Panduit DV18-205B-C
DV18-205B-C picture photo
Mfg. Part Number
DV18-205B-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DV18-205B-C.pdf
Availability of DV18-205B-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DV18-205B-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DV18-205B-C
Internal Part NumberEIS-DV18-205B-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.744" (18.90mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DV18-205B-C
Related LinksDV18-, DV18-205B-C Datasheet, Panduit Distributor
DV18-205B-C Details Description
Related parts for DV18-205B-C
OSC XO 22.1184MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 22M OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.6A SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2A 180 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf