Samtec, Inc. DW-04-10-L-S-375
DW-04-10-L-S-375 picture photo
Mfg. Part Number
DW-04-10-L-S-375
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER .1" 4 PIN SNGL ROW
Datasheet Download
DW-04-10-L-S-375.pdf
Availability of DW-04-10-L-S-375
QUANTITY
DW-04-10-L-S-375 Order Process
Ship out your order
Specifications of DW-04-10-L-S-375
Internal Part NumberEIS-DW-04-10-L-S-375
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, DW
PackagingBulk
Number of Positions4
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.830" (21.08mm)
Length - Post (Mating)0.346" (8.79mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW-04-10-L-S-375
Related LinksDW-04-10, DW-04-10-L-S-375 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
DW-04-10-L-S-375 Details Description
Related parts for DW-04-10-L-S-375
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM TURRET datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ER 3C 3#8 PIN RECP BOX datasheet.pdf
CA,50,MTRJ RED SEC-LC STD datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 270MHz, 64-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf