Samtec, Inc. DW-25-10-S-D-503
DW-25-10-S-D-503 picture photo
Mfg. Part Number
DW-25-10-S-D-503
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 50POS DUAL 2.54MM AU
Datasheet Download
DW-25-10-S-D-503.pdf
Availability of DW-25-10-S-D-503
QUANTITY
DW-25-10-S-D-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of DW-25-10-S-D-503
Internal Part NumberEIS-DW-25-10-S-D-503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, DW
PackagingTube
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.830" (21.08mm)
Length - Post (Mating)0.217" (5.51mm)
Length - Stack Height0.503" (12.78mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW-25-10-S-D-503
Related LinksDW-25-10, DW-25-10-S-D-503 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
DW-25-10-S-D-503 Details Description
Related parts for DW-25-10-S-D-503
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 1.45PSI MAX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 14CKT datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RED 2.0" 5X7 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf