Samtec, Inc. DW-27-11-G-S-600
DW-27-11-G-S-600 picture photo
Mfg. Part Number
DW-27-11-G-S-600
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 27POS SNGL 2.54MM AU
Datasheet Download
DW-27-11-G-S-600.pdf
Availability of DW-27-11-G-S-600
QUANTITY
DW-27-11-G-S-600 Order Process
Ship out your order
Specifications of DW-27-11-G-S-600
Internal Part NumberEIS-DW-27-11-G-S-600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, DW
PackagingTube
Number of Positions27
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.925" (23.50mm)
Length - Post (Mating)0.220" (5.59mm)
Length - Stack Height0.600" (15.24mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW-27-11-G-S-600
Related LinksDW-27-11, DW-27-11-G-S-600 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
DW-27-11-G-S-600 Details Description
Related parts for DW-27-11-G-S-600
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf