| Internal Part Number | EIS-DWP-125-1/8-0-2IN | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | DWP-125 | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 | |
| Length | 0.167' (50.80mm, 2.00") | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.125" (3.2mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.039" (1.0mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | Flame Retardant, Fluid Resistant | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Shrink Temperature | 80°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DWP-125-1/8-0-2IN | |
 | 1036-1-17-01-30-02-02-0 | RECEPT WRAPOST .062"DIA .260" | datasheet.pdf | |
 | 3-641309-6 | CONN RCPT 6POS 24AWG .156 WHITE | datasheet.pdf | |