TE Connectivity Raychem Cable Protection DWP-125-3/8-2-1.5IN
DWP-125-3/8-2-1.5IN picture photo
Mfg. Part Number
DWP-125-3/8-2-1.5IN
Datasheet Download
DWP-125-3/8-2-1.5IN.pdf
Availability of DWP-125-3/8-2-1.5IN
QUANTITY
DWP-125-3/8-2-1.5IN Order Process
Ship out your order
Specifications of DWP-125-3/8-2-1.5IN
Internal Part NumberEIS-DWP-125-3/8-2-1.5IN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Shrinkage Ratio3 to 1
Length0.125' (38.10mm, 1.50")
Inner Diameter - Supplied0.375" (9.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.120" (3.0mm)
Recovered Wall Thickness0.065" (1.65mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorRed
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Shrink Temperature80°C