Hirose Electric Co Ltd DX10G1M-50SE(50)
DX10G1M-50SE(50) picture photo
Mfg. Part Number
DX10G1M-50SE(50)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB
Datasheet Download
DX10G1M-50SE(50).pdf
Availability of DX10G1M-50SE(50)
QUANTITY
DX10G1M-50SE(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DX10G1M-50SE(50)
Internal Part NumberEIS-DX10G1M-50SE(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.6); Latchblocks
TypeMiniature High Density (HD)
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX10G1M-50SE(50)
Related LinksDX10G1M-, DX10G1M-50SE(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX10G1M-50SE(50) Details Description
Related parts for DX10G1M-50SE(50)
RES SMD 200K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
KIT SPOOL FOR 626 PNEUMATIC 5PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 8MM BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DRIVER 16MLPQ datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24A TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf