Hirose Electric Co Ltd DX10M-36SE(50)
DX10M-36SE(50) picture photo
Mfg. Part Number
DX10M-36SE(50)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT RT ANG 36POS PCB
Datasheet Download
DX10M-36SE(50).pdf
Availability of DX10M-36SE(50)
QUANTITY
DX10M-36SE(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DX10M-36SE(50)
Internal Part NumberEIS-DX10M-36SE(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions36
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.6); Latchblocks
TypeMiniature High Density (HD)
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX10M-36SE(50)
Related LinksDX10M-3, DX10M-36SE(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX10M-36SE(50) Details Description
Related parts for DX10M-36SE(50)
FIXED IND 50UH 2.6A 133 MOHM SMD datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 12NS 56TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 300MA 530 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf