Hirose Electric Co Ltd DX20BM-68S
DX20BM-68S picture photo
Mfg. Part Number
DX20BM-68S
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT VERT 68 POS PCB
Datasheet Download
DX20BM-68S.pdf
Availability of DX20BM-68S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DX20BM-68S Order Process
Ship out your order
Specifications of DX20BM-68S
Internal Part NumberEIS-DX20BM-68S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions68
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M2.6)
TypeMiniature High Density (HD)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX20BM-68S
Related LinksDX20B, DX20BM-68S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX20BM-68S Details Description
Related parts for DX20BM-68S
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
1" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 14DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf
470UF 25V 10X12,5 datasheet.pdf