Hirose Electric Co Ltd DX20M-14S(50)
DX20M-14S(50) picture photo
Mfg. Part Number
DX20M-14S(50)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT VERT 14 POS PCB
Datasheet Download
DX20M-14S(50).pdf
Availability of DX20M-14S(50)
QUANTITY
DX20M-14S(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DX20M-14S(50)
Internal Part NumberEIS-DX20M-14S(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions14
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.6); Latchblocks
TypeMiniature High Density (HD)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX20M-14S(50)
Related LinksDX20M-, DX20M-14S(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX20M-14S(50) Details Description
Related parts for DX20M-14S(50)
SSD 1GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND RD,GN,BLU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 6POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf