Elna America DXJ-5R5H224U
DXJ-5R5H224U picture photo
Mfg. Part Number
DXJ-5R5H224U
Brief Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DXJ-5R5H224U.pdf
Availability of DXJ-5R5H224U
QUANTITY
DXJ-5R5H224U Order Process
Ship out your order
Specifications of DXJ-5R5H224U
Internal Part NumberEIS-DXJ-5R5H224U
PackagingBulk
Capacitance220mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Package / CaseAxial, Can - Horizontal
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DXJ-5R5H224U
Related LinksDXJ-5R, DXJ-5R5H224U Datasheet, Elna America Distributor
DXJ-5R5H224U Details Description
Related parts for DXJ-5R5H224U
TOOL CRIMP/STRIP MACHINE FIX 2.5 datasheet.pdf
PB SW RECT FLUSH MOUNTING BEZEL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf