Curtis Industries DZ200-9EU
DZ200-9EU picture photo
Mfg. Part Number
DZ200-9EU
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
DZ200-9EU.pdf
Availability of DZ200-9EU
QUANTITY
DZ200-9EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ200-9EU
Internal Part NumberEIS-DZ200-9EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DZ200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.10mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ200-9EU
Related LinksDZ20, DZ200-9EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DZ200-9EU Details Description
Related parts for DZ200-9EU
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf