Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23B5V6-E3-08
DZ23B5V6-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23B5V6-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23B5V6-E3-08.pdf
Availability of DZ23B5V6-E3-08
QUANTITY
DZ23B5V6-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23B5V6-E3-08
Internal Part NumberEIS-DZ23B5V6-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23B5V6-E3-08
Related LinksDZ23B5V, DZ23B5V6-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23B5V6-E3-08 Details Description
Related parts for DZ23B5V6-E3-08
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 12POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
INVERTER F7+ 480V 2.2KW N1 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
IC NFC CONTACTLESS TXRX 32HVQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 330UF 2.5V X6S 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7S 0805 datasheet.pdf