Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C12-HE3-08
DZ23C12-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C12-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C12-HE3-08.pdf
Availability of DZ23C12-HE3-08
QUANTITY
DZ23C12-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C12-HE3-08
Internal Part NumberEIS-DZ23C12-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C12-HE3-08
Related LinksDZ23C12, DZ23C12-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C12-HE3-08 Details Description
Related parts for DZ23C12-HE3-08
IC TRANSCEIVER RS485 ISO 28SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS STR .200 30GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 900MHZ RPSMA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 156MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.5UF RADIAL datasheet.pdf