Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C36-E3-08
DZ23C36-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C36-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C36-E3-08.pdf
Availability of DZ23C36-E3-08
QUANTITY
DZ23C36-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C36-E3-08
Internal Part NumberEIS-DZ23C36-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C36-E3-08
Related LinksDZ23C3, DZ23C36-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C36-E3-08 Details Description
Related parts for DZ23C36-E3-08
SCR SENSITIVE 400V 4A TO-251AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
D4N-2A62R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 672UBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf