Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C3V3-E3-18
DZ23C3V3-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C3V3-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C3V3-E3-18.pdf
Availability of DZ23C3V3-E3-18
QUANTITY
DZ23C3V3-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C3V3-E3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C3V3-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C3V3-E3-18
Related LinksDZ23C3V, DZ23C3V3-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C3V3-E3-18 Details Description
Related parts for DZ23C3V3-E3-18
PROTO BOARD 8PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
IC CTRLR BATT FAST CHARGE 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
PNEUM VLV SOLENOID 24VDC 3/2 NC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2500VDC DRAWING T6 datasheet.pdf