Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C3V3-G3-18
DZ23C3V3-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C3V3-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C3V3-G3-18.pdf
Availability of DZ23C3V3-G3-18
QUANTITY
DZ23C3V3-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C3V3-G3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C3V3-G3-18
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C3V3-G3-18
Related LinksDZ23C3V, DZ23C3V3-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C3V3-G3-18 Details Description
Related parts for DZ23C3V3-G3-18
IC MICROMAN 3.3V ACT LO 20%8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO201AE datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf