Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C51-G3-18
DZ23C51-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C51-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C51-G3-18.pdf
Availability of DZ23C51-G3-18
QUANTITY
DZ23C51-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C51-G3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C51-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C51-G3-18
Related LinksDZ23C5, DZ23C51-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C51-G3-18 Details Description
Related parts for DZ23C51-G3-18
JUMPER-H9991TR/1853 BL/X 6" datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 3000MA 4SIP datasheet.pdf
SPEAKER Z=48OHM SS PORT ON EDGE datasheet.pdf
CHOKE CAN-BUS 11.0UH 800MA datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf