Panasonic Electronic Components DZ2430000L
DZ2430000L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2430000L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 2W TMINIP2
Datasheet Download
DZ2430000L.pdf
Availability of DZ2430000L
QUANTITY
DZ2430000L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2430000L
Internal Part NumberEIS-DZ2430000L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZener Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2430000L
Related LinksDZ243, DZ2430000L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2430000L Details Description
Related parts for DZ2430000L
CAP ALUM 124UF 250V QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 20% 0905 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 28PLCC datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
ER 8C 7#16 1#12 PIN PLUG datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf