Panasonic Electronic Components DZ2720000L
DZ2720000L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2720000L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 120MW SSSMINI2
Datasheet Download
DZ2720000L.pdf
Availability of DZ2720000L
QUANTITY
DZ2720000L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2720000L
Internal Part NumberEIS-DZ2720000L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZener Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max120mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSSSMini2-F4-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2720000L
Related LinksDZ272, DZ2720000L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2720000L Details Description
Related parts for DZ2720000L
CONN TERM BLOCK TAB 2X2.8 PA BG datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 7.2A TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG FH 40POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 24POS datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.0B.309. FOR 9LV datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD123 datasheet.pdf