Panasonic Electronic Components DZ2J180M0L
DZ2J180M0L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2J180M0L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 200MW SMINI2
Datasheet Download
DZ2J180M0L.pdf
Availability of DZ2J180M0L
QUANTITY
DZ2J180M0L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2J180M0L
Internal Part NumberEIS-DZ2J180M0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZener Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSMini2-F5-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2J180M0L
Related LinksDZ2J1, DZ2J180M0L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2J180M0L Details Description
Related parts for DZ2J180M0L
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SOFTWARE MODULE BUNDLE CD datasheet.pdf
ULTRA-CINCH TIE, END GROMMET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 12CKT datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/22/90G 1.5SN BK R datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
LCD TFT 20.1" 1600X1200 UXGA datasheet.pdf