C&K Components E101MD1V31BE
E101MD1V31BE picture photo
Mfg. Part Number
E101MD1V31BE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
E101MD1V31BE.pdf
Availability of E101MD1V31BE
QUANTITY
E101MD1V31BE Order Process
Ship out your order
Specifications of E101MD1V31BE
Internal Part NumberEIS-E101MD1V31BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Material 22/Sep/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesE
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length7.62mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP57 - Dust Protected, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E101MD1V31BE
Related LinksE101MD, E101MD1V31BE Datasheet, C&K Components Distributor
E101MD1V31BE Details Description
Related parts for E101MD1V31BE
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
ICL 2.5 OHM 20% 15A 22MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
548M 200 MICRON DUPLEX FIBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf