General Cable E1044S.30.10
E1044S.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
E1044S.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 16AWG GRAY 1000'
Datasheet Download
E1044S.30.10.pdf
Availability of E1044S.30.10
QUANTITY
E1044S.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1044S.30.10
Internal Part NumberEIS-E1044S.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/0.0117"
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Diameter0.210" (5.33mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1044S.30.10
Related LinksE1044S, E1044S.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
E1044S.30.10 Details Description
Related parts for E1044S.30.10
LED SS DUAL RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf