General Cable E1502S.30.04
E1502S.30.04 picture photo
Mfg. Part Number
E1502S.30.04
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 22AWG ORANGE 1000'
Datasheet Download
E1502S.30.04.pdf
Availability of E1502S.30.04
QUANTITY
E1502S.30.04 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1502S.30.04
Internal Part NumberEIS-E1502S.30.04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.150" (3.81mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorOrange
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1502S.30.04
Related LinksE1502S, E1502S.30.04 Datasheet, General Cable Distributor
E1502S.30.04 Details Description
Related parts for E1502S.30.04
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 243V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V OUT 2W datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 15A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
NC-2214 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf