General Cable E1506S.18.03
E1506S.18.03 picture photo
Mfg. Part Number
E1506S.18.03
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 6COND 18AWG RED 500'
Datasheet Download
E1506S.18.03.pdf
Availability of E1506S.18.03
QUANTITY
E1506S.18.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1506S.18.03
Internal Part NumberEIS-E1506S.18.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors6
Wire Gauge18 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.210" (5.33mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorRed
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1506S.18.03
Related LinksE1506S, E1506S.18.03 Datasheet, General Cable Distributor
E1506S.18.03 Details Description
Related parts for E1506S.18.03
FIXED IND 270UH 2A 213 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/YEL 2.7-3.9 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SBR datasheet.pdf
6800UF 25V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf