General Cable E1506S.30.03
E1506S.30.03 picture photo
Mfg. Part Number
E1506S.30.03
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 6COND 18AWG RED 1000'
Datasheet Download
E1506S.30.03.pdf
Availability of E1506S.30.03
QUANTITY
E1506S.30.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1506S.30.03
Internal Part NumberEIS-E1506S.30.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors6
Wire Gauge18 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.210" (5.33mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorRed
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1506S.30.03
Related LinksE1506S, E1506S.30.03 Datasheet, General Cable Distributor
E1506S.30.03 Details Description
Related parts for E1506S.30.03
CONN HEADER 9POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 50MA 2EFP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf