General Cable E2023S.30.10
E2023S.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
E2023S.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 20AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
E2023S.30.10.pdf
Availability of E2023S.30.10
QUANTITY
E2023S.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2023S.30.10
Internal Part NumberEIS-E2023S.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.151" (3.83mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2023S.30.10
Related LinksE2023S, E2023S.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
E2023S.30.10 Details Description
Related parts for E2023S.30.10
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.30V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 6USMD datasheet.pdf
709 COMBUSTION ANALYZER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf