General Cable E2122S.41.02
E2122S.41.02 picture photo
Mfg. Part Number
E2122S.41.02
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000'
Datasheet Download
E2122S.41.02.pdf
Availability of E2122S.41.02
QUANTITY
E2122S.41.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2122S.41.02
Internal Part NumberEIS-E2122S.41.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter0.143" (3.63mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorWhite
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2122S.41.02
Related LinksE2122S, E2122S.41.02 Datasheet, General Cable Distributor
E2122S.41.02 Details Description
Related parts for E2122S.41.02
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PWR TAP 300V 30 AMP datasheet.pdf
IC MICRO MONITOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
7POS ASSEMBLY FRAME datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NPO 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 234K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf