| Internal Part Number | EIS-E218113000J0G | |
| Standard Package | 2,100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | E2 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 18 | |
| Positions Per Level | 18 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Orange | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |