General Cable E2502S.18.03
E2502S.18.03 picture photo
Mfg. Part Number
E2502S.18.03
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 18AWG RED SHLD 500'
Datasheet Download
E2502S.18.03.pdf
Availability of E2502S.18.03
QUANTITY
E2502S.18.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2502S.18.03
Internal Part NumberEIS-E2502S.18.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.158" (4.01mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorRed
Ratings-
FeaturesDrain Wire, Rip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2502S.18.03
Related LinksE2502S, E2502S.18.03 Datasheet, General Cable Distributor
E2502S.18.03 Details Description
Related parts for E2502S.18.03
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 32 PLUG datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 30A SCREW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf