Omron Automation & Safety E2A-M12KN08-M1-B2
E2A-M12KN08-M1-B2 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M12KN08-M1-B2
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M12 8MM PNP-NC UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M12KN08-M1-B2.pdf
Availability of E2A-M12KN08-M1-B2
QUANTITY
E2A-M12KN08-M1-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M12KN08-M1-B2
Internal Part NumberEIS-E2A-M12KN08-M1-B2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.315" (8mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency800Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M12KN08-M1-B2
Related LinksE2A-M12K, E2A-M12KN08-M1-B2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M12KN08-M1-B2 Details Description
Related parts for E2A-M12KN08-M1-B2
CABLE CORE RIBBON/FLEX 23.00MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 150MHZ 179PGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL 8POS M12 R/A SOCKET-PLUG 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 35POS datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf