Omron Automation & Safety E2A-M12KS04-WP-B3 2M
E2A-M12KS04-WP-B3 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M12KS04-WP-B3 2M
Brief Description
PROXIMITY SENS M12 4MM PNP NO+NC
Datasheet Download
E2A-M12KS04-WP-B3 2M.pdf
Availability of E2A-M12KS04-WP-B3 2M
QUANTITY
E2A-M12KS04-WP-B3 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M12KS04-WP-B3 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M12KS04-WP-B3 2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.157" (4mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency1kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M12KS04-WP-B3 2M
Related LinksE2A-M12KS0, E2A-M12KS04-WP-B3 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M12KS04-WP-B3 2M Details Description
Related parts for E2A-M12KS04-WP-B3 2M
RES SMD 3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 56-QFN datasheet.pdf
COVER REAR datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER QUAD 12V 8A datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf