Omron Automation & Safety E2A-M12LS04-M1-B2
E2A-M12LS04-M1-B2 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M12LS04-M1-B2
Brief Description
SENS PROX M12 4MM PNP-NC SHIELD
Datasheet Download
E2A-M12LS04-M1-B2.pdf
Availability of E2A-M12LS04-M1-B2
QUANTITY
E2A-M12LS04-M1-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M12LS04-M1-B2
Internal Part NumberEIS-E2A-M12LS04-M1-B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.157" (4mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency1kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M12LS04-M1-B2
Related LinksE2A-M12L, E2A-M12LS04-M1-B2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M12LS04-M1-B2 Details Description
Related parts for E2A-M12LS04-M1-B2
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
COOLSPLICE 20-22 AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf