Omron Automation & Safety E2A-M18KN16-WP-C1 5M
E2A-M18KN16-WP-C1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18KN16-WP-C1 5M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M18 16MM NPN
Datasheet Download
E2A-M18KN16-WP-C1 5M.pdf
Availability of E2A-M18KN16-WP-C1 5M
QUANTITY
E2A-M18KN16-WP-C1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18KN16-WP-C1 5M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18KN16-WP-C1 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18KN16-WP-C1 5M
Related LinksE2A-M18KN1, E2A-M18KN16-WP-C1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18KN16-WP-C1 5M Details Description
Related parts for E2A-M18KN16-WP-C1 5M
IDC CABLE - HKR64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC PCIE MUX/DMUX 4CH 8:16 42-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 18" RBW JACKS datasheet.pdf