Omron Automation & Safety E2A-M18LN16-M1-C1
E2A-M18LN16-M1-C1 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18LN16-M1-C1
Brief Description
SENS PROX M18 16MM NPN-NO UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M18LN16-M1-C1.pdf
Availability of E2A-M18LN16-M1-C1
QUANTITY
E2A-M18LN16-M1-C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18LN16-M1-C1
Internal Part NumberEIS-E2A-M18LN16-M1-C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18LN16-M1-C1
Related LinksE2A-M18L, E2A-M18LN16-M1-C1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18LN16-M1-C1 Details Description
Related parts for E2A-M18LN16-M1-C1
RES SMD 30.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DKIL1 COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AVR MCU 2.4GHZ XCEIVR 64VQFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf