Omron Automation & Safety E2A-M18LN16-WP-B1 5M
E2A-M18LN16-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18LN16-WP-B1 5M
Brief Description
M18LNG,UNSH,NPB,16MM,PNP,NO,5M
Datasheet Download
E2A-M18LN16-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2A-M18LN16-WP-B1 5M
QUANTITY
E2A-M18LN16-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18LN16-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18LN16-WP-B1 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18LN16-WP-B1 5M
Related LinksE2A-M18LN1, E2A-M18LN16-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18LN16-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2A-M18LN16-WP-B1 5M
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 620K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf