Omron Automation & Safety E2A-M18LN16-WP-C3 2M
E2A-M18LN16-WP-C3 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18LN16-WP-C3 2M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M18 16MM NPN
Datasheet Download
E2A-M18LN16-WP-C3 2M.pdf
Availability of E2A-M18LN16-WP-C3 2M
QUANTITY
E2A-M18LN16-WP-C3 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18LN16-WP-C3 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18LN16-WP-C3 2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18LN16-WP-C3 2M
Related LinksE2A-M18LN1, E2A-M18LN16-WP-C3 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18LN16-WP-C3 2M Details Description
Related parts for E2A-M18LN16-WP-C3 2M
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 10BIT SER 18DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 7POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
3WL SUPER LIGHT RGB LED datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf