Omron Automation & Safety E2A-M30KS15-WP-C2 2M
E2A-M30KS15-WP-C2 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30KS15-WP-C2 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 15MM NPN-NC SHILD
Datasheet Download
E2A-M30KS15-WP-C2 2M.pdf
Availability of E2A-M30KS15-WP-C2 2M
QUANTITY
E2A-M30KS15-WP-C2 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30KS15-WP-C2 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M30KS15-WP-C2 2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30KS15-WP-C2 2M
Related LinksE2A-M30KS1, E2A-M30KS15-WP-C2 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30KS15-WP-C2 2M Details Description
Related parts for E2A-M30KS15-WP-C2 2M
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .2W 30MM 6" LEADS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12MM VERT 24PPR datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 26MM datasheet.pdf