Omron Automation & Safety E2A-M30LN30-M1-B1
E2A-M30LN30-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30LN30-M1-B1
Brief Description
SENS PROX M30 30MM PNP-NO UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M30LN30-M1-B1.pdf
Availability of E2A-M30LN30-M1-B1
QUANTITY
E2A-M30LN30-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30LN30-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2A-M30LN30-M1-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30LN30-M1-B1
Related LinksE2A-M30L, E2A-M30LN30-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30LN30-M1-B1 Details Description
Related parts for E2A-M30LN30-M1-B1
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR 800V 110A TO-94C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0503 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE D 8POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI LH351B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf