Omron Automation & Safety E2A-M30LN30-M1-B2
E2A-M30LN30-M1-B2 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30LN30-M1-B2
Brief Description
SENS PROX M30 30MM PNP-NC UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M30LN30-M1-B2.pdf
Availability of E2A-M30LN30-M1-B2
QUANTITY
E2A-M30LN30-M1-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30LN30-M1-B2
Internal Part NumberEIS-E2A-M30LN30-M1-B2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30LN30-M1-B2
Related LinksE2A-M30L, E2A-M30LN30-M1-B2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30LN30-M1-B2 Details Description
Related parts for E2A-M30LN30-M1-B2
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,YLW,GRN,RED datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 39 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf