Omron Automation & Safety E2A-M30LN30-M1-C3
E2A-M30LN30-M1-C3 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30LN30-M1-C3
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 30MM NPN
Datasheet Download
E2A-M30LN30-M1-C3.pdf
Availability of E2A-M30LN30-M1-C3
QUANTITY
E2A-M30LN30-M1-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30LN30-M1-C3
Internal Part NumberEIS-E2A-M30LN30-M1-C3
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypeNPN-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30LN30-M1-C3
Related LinksE2A-M30L, E2A-M30LN30-M1-C3 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30LN30-M1-C3 Details Description
Related parts for E2A-M30LN30-M1-C3
XFRMR LAMINATED 108VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf