Omron Automation & Safety E2A3-M18KS11-M1-B1
E2A3-M18KS11-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2A3-M18KS11-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M18 39MM PNP NO
Datasheet Download
E2A3-M18KS11-M1-B1.pdf
Availability of E2A3-M18KS11-M1-B1
QUANTITY
E2A3-M18KS11-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A3-M18KS11-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2A3-M18KS11-M1-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.433" (11mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A3-M18KS11-M1-B1
Related LinksE2A3-M18K, E2A3-M18KS11-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A3-M18KS11-M1-B1 Details Description
Related parts for E2A3-M18KS11-M1-B1
INDUCTOR 67.5MH COMMON MODE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.2A TO-262 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE 67 POS 3.2H datasheet.pdf